Polityka plików cookies
 
Czym są pliki "cookies"? 
 

Pliki "cookies" to małe pliki tekstowe rejestrujące aktywność Czytelników online. Pliki te nie zawierają żadnych informacji osobistych i tylko ułatwiają poruszanie się po witrynie oraz podejmowanie rozmaitych działań, ponieważ rozpoznają urządzenie Użytkownika i wyświetlają stronę dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Ich wyłączenie może spowodować błędne działanie strony oraz brak dostępu do niektórych funkcji. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób.

Jakiego rodzaju plików "cookie" są używane na stronie Diecezji Gliwickiej 

Sesyjne pliki cookie 
Pliki cookie pozwalające zapamiętać wybory dokonane przez Użytkownika i używane m.in. przy logowaniu. Pozostają na urządzeniu użytkownika do czasu wylogowania z serwisu lub zamknięcia przeglądarki. 

Pliki cookie służące do analiz 
Pliki cookie pozwalające zbierać dane związane ze sposobem korzystania z witryny internetowej, w tym treści klikane przez użytkownika podczas przeglądania witryny, i umożliwiające ulepszanie działania oraz struktury serwisu. 

Pliki cookie używane do targetowania 
Pliki cookie zapamiętujące informacje dotyczące korzystania z witryny internetowej, umożliwiające proponowanie  informacji dostosowanych do ich preferencji. 

Usuwanie plików "cookies" 
Każdy rodzaj przeglądarki oferuje możliwość blokowania i kasowania plików cookie. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookie można uzyskać, korzystając z poniższych linków.

 

Internet Explorer

Mozilla FireFox

Google Chrome

Safari

Opera

Polityka plików cookies - kliknij aby uzyskać więcej informacji
Ważne

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Gliwice

 

  Dekanat: Gliwice
gliwice wniebowziecia nmp  Adres:
44-100 Gliwice, ul. Kozielska 50

tel. 32/231-09-50 – plebania,
32/321-02-40 – kościół
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
http://wnmp.gliwice.pl/

 

Proboszcz:
ks. Waldemar Niemczyk, mgr teologii, dziekan dekanatu Gliwice - od 15.02.2012; diecezjalny referent duszpasterstwa rodzin (ust. 16.10.2013)

ur. 16.08.1960, Dobrodzień, święc. 20.06.1987 Opole, ust. 01.07.2004
adres: 44-100 Gliwice, ul. Kozielska 50
tel. 32-231-09-5

Wikariusz:
Ks. Marcin Sobota, mgr teologii

ur. 05.12.1980, Tarnowskie Góry, święc. 26.05.2007, Gliwice, ust. 01.09.2012

Inny ksiądz:
Ks. Sebastian Marecki, dr teologii; duszpasterz Klubu Inteligencji Katolickiej oraz pracowników naukowych miasta Gliwice - ust. 18.09.2012

ur. 25.08.1971, Wielowieś, święc. 25.05.1996, Gliwice
adres: 44-100 Gliwice, ul. Styczyńskiego 15/4

Zgromadzenia zakonne:
Zgromadzenie Sióstr św. Józefa Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu CSSJ

44-121 Gliwice, ul. Kozielska 15,
tel. 32/332-14-53

Data poświęcenia kościoła: 15.08.2000

Odpust: 15. sierpnia

Wieczysta adoracja: 14. sierpnia

Porządek Mszy św.:
w niedziele i święta: 07.30, 08.45, 10.00, 11.15, 12.15, 18.00

w dni powszednie: 18.00 (za wyjątkiem czwartków)
w czwartki: 08.00, 16.30 (msza św. szkolna)

*w czasie wakacji:
w niedziele: 08.00, 10.00, 11.30, 18.00
w dni powszednie o 18.00, z wyjątkiem czwartków o 08.00

Sakrament Pokuty:
codziennie 15. minut przed Mszą świętą oraz w soboty od 17.30-18.00

Liczba mieszkańców: 6 640,
Liczba wiernych 5 500

Ulice należące do parafii: Armii Ludowej, Czwartaków, Gagarina, Góry Chełmskiej, Gwardii Ludowej, Kozielska 5 – 111 i 20 – 120, Okulickiego

Księgi metrykalne: Parafia prowadzi księgi chrztów, ślubów, zgonów od 1.07.2004 roku

Szkoły i Przedszkola: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1, Przedszkole Nr 5

Z historii:
Kościół Wniebowzięcia NMP został zbudowany w Zębowicach koło Olesna w 1447 lub 1493 roku. Był kilkakrotnie przebudowywany. Początkowo wieża stała osobno. Swój obecny kształt kościół zawdzięcza pracom prowadzonym w XVII i XVIII wieku. Pierwszej gruntownej renowacji został poddany na początku XVII wieku, a na przełomie XVII/XVIII wieku został od wewnątrz odeskowany i pomalowany. Wówczas też uzupełniono wnętrze o liczne rzeźby i obrazy. Z tego okresu pochodzi ambona oraz ołtarze: główny i boczne poświęcone św. Brygidzie oraz św. Annie. W latach dwudziestych XX wieku ukazało się w lokalnej prasie ogłoszenie "ładny, drewniany kościół do wzięcia". Ówczesne władze miasta podjęły decyzję o zakupie kościoła na nowo powstający Cmentarz Centralny, uważany za jeden z piękniejszych wówczas cmentarzy w Europie. Pracami rekonstrukcyjnymi kierował Robert Josefek pod nadzorem architekta miejskiego Schabika. Przeniesienia polichromii ścian i stropu dokonał Karol Platzek. Kościół na nowym miejscu został oddany do użytku 30 października 1926 roku i przez blisko 50 lat służył jako kaplica pogrzebowa i miejsce modlitwy. Jednak zapomniany przez konserwatorów ulegał powolnej dewastacji. Od 1960 roku ks. Bronisław Grzesik i władze kościelne czyniły starania o przekazanie kościoła parafii. Ówczesne władze, zarówno wojewódzkie jak i miejskie, wszelkie prośby w tej sprawie załatwiały odmownie. Z powodu braku właściwego „gospodarza” pod koniec lat 70- tych XX wieku kościół został zamknięty dla obrzędów liturgicznych. Nie uczyniono jednak wiele, by zabezpieczyć obiekt przed dalszą dewastacją. Po 1989 roku nastąpiła zmiana klimatu politycznego i nowe władze samorządowe miasta podjęły decyzję o konieczności ratowania zabytku. Po demontażu kościoła w 1992 roku i zabezpieczeniu wyposażenia, znaleziono dla tego obiektu nową lokalizację. W 1997 roku rozpoczęto prace budowlane, związane z przeniesieniem kościoła na teren nieczynnego już Cmentarza Starokozielskiego, który od połowy XIX wieku pełnił funkcję wielowyznaniowego cmentarza komunalnego. Tu, w pobliżu pozostałości po grobowcach znakomitych gliwickich rodów, kościół został na nowo postawiony: najpierw staraniem gminy Gliwice, a od 1999 roku diecezji gliwickiej. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP, w roku Wielkiego Jubileuszu, biskup gliwicki Jan Wieczorek dokonał 15 sierpnia 2000 roku poświęcenia zrekonstruowanego kościoła, który początkowo pełnił funkcję kościoła rektorskiego. Z dniem erygowania parafii, czyli od 1 lipca 2004 roku, został podniesiony do rangi kościoła parafialnego.