Polityka plików cookies
 
Czym są pliki "cookies"? 
 

Pliki "cookies" to małe pliki tekstowe rejestrujące aktywność Czytelników online. Pliki te nie zawierają żadnych informacji osobistych i tylko ułatwiają poruszanie się po witrynie oraz podejmowanie rozmaitych działań, ponieważ rozpoznają urządzenie Użytkownika i wyświetlają stronę dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Ich wyłączenie może spowodować błędne działanie strony oraz brak dostępu do niektórych funkcji. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób.

Jakiego rodzaju plików "cookie" są używane na stronie Diecezji Gliwickiej 

Sesyjne pliki cookie 
Pliki cookie pozwalające zapamiętać wybory dokonane przez Użytkownika i używane m.in. przy logowaniu. Pozostają na urządzeniu użytkownika do czasu wylogowania z serwisu lub zamknięcia przeglądarki. 

Pliki cookie służące do analiz 
Pliki cookie pozwalające zbierać dane związane ze sposobem korzystania z witryny internetowej, w tym treści klikane przez użytkownika podczas przeglądania witryny, i umożliwiające ulepszanie działania oraz struktury serwisu. 

Pliki cookie używane do targetowania 
Pliki cookie zapamiętujące informacje dotyczące korzystania z witryny internetowej, umożliwiające proponowanie  informacji dostosowanych do ich preferencji. 

Usuwanie plików "cookies" 
Każdy rodzaj przeglądarki oferuje możliwość blokowania i kasowania plików cookie. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookie można uzyskać, korzystając z poniższych linków.

 

Internet Explorer

Mozilla FireFox

Google Chrome

Safari

Opera

Polityka plików cookies - kliknij aby uzyskać więcej informacji
Ważne

Parafia św. Antoniego Gliwice Wójtowa Wieś

 

Dekanat: Gliwice Ostropa
gliwice wojtowa wies sw. antoniego  Adres:
44-100 Gliwice Wójtowa Wieś, ul. B. Głowackiego 3
tel. 32/232-68-82
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
http://www.antoni.celis.pl/

Proboszcz:
Ks. Stefan Ziaja, mgr teologii, wicedziekan dekanatu Gliwice Ostropa - ust. 28.04.2009-

ur. 01.02.1961, Świętochłowice, święc. 21.06.1986, Opole, ust. 14.12.1996

Wikariusz:
Ks. Łukasz Meinert, mgr teologii
ur. 01.11.1986, Tarnowskie Góry, święc. 26.05.2012, Gliwice, ust. 01.09.2012

Rezydent:
Ks. Andrzej Giszka, mgr teologii, kapelan Aresztu Śledczego w Gliwicach,
ust. 01.09.2008
ur. 23.02.1971, Zabrze, święc. 30.05.1998, Gliwice, ust. 01.10.2012

Data konsekracji kościoła parafialnego: 30.10.1927

Odpust w kościele parafialnym: 13. czerwca

Wieczysta adoracja: 13. czerwca

Porządek Mszy św.:
w niedziele i święta: 07.00, 09.00, 11.00, 17.00

w dni powszednie: 08.15, 18.00 (za wyjątkiem 13. dnia miesiąca: od maja do października włącznie – w te dni Msza św. o godz. 19.30 z nabożeństwem fatimskim)
w piątki: 18.00 – Msza święta szkolna (z wyjątkiem ferii, wakacji, adwentu i odwiedzin kolędowych)
w I. piątek miesiąca -19.00: Msza święta młodzieźowa

Sakrament Pokuty:
przed każdą Mszą świętą

Liczba mieszkańców: 3 800
Liczba wiernych: 3 300

Ulice należące do parafii: Bałtycka, Ciupków, Damrota, Daszyńskiego nieparzyste 75-275 i parzyste 78-290, Dolnej Wsi, Ficka, Głowackiego, Goplany, Helska, Hłaski, Jondy, Kozłowska (nieparzyste), Ku Dołom, Ligonia 14-40 i 23-43, Św. Ludwika, Mickiewicza (nieparzyste), Morska, Norwida, Nowy Świat 61-69, Oleśnickiego, Orkana, Poligonowa, Południowa, Skargi, Słoneczna, Słowackiego, Sobieskiego 27-59 i 34-58, Witosa, Wójtowska, Zachodnia, Zielone Wzgórze, Zygmunta Starego 28-36

Księgi metrykalne: Parafia prowadzi księgi metrykalne chrztów, ślubów i zgonów od 1918 roku

Cmentarz: parafialny przy ul. Dolnej Wsi

Szkoły i przedszkola: Gliwicki Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Zespół Szkół Zawodowych (Liceum Profilowane Specjalne, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy), Szkoła Podstawowa nr 10, Przedszkole nr 31 „Integracyjne”, Przedszkole „Niezapominajka”

Z historii:
Terytorium obecnej parafii św. Antoniego w Gliwicach do 1918 roku należało do parafii Wszystkich Świętych. Dekretem kard. Adolfa Bertrama z dnia 7 września 1918 roku utworzono administrację w Wójtowej Wsi. Nowa jednostka administracyjna liczyła 3 800 wiernych. Tymczasową kaplicę urządzono w tamtejszej szkole powszechnej. Po niespełna trzech latach, 26 kwietnia 1921 roku, administracja została podniesiona do rangi parafii. Od tego momentu noszono się z zamiarem budowy kościoła parafialnego. Liczne prace budowlane na terenie parafii podjął ks. August Grochowina, mianowany proboszczem 7 lipca 1924 roku. W latach 1924–25 wybudowano nowy dom parafialny na wzgórzu Hermana, który został przeznaczony na klasztor Sióstr Boromeuszek, prowadzących Zakład św. Józefa. 30 czerwca 1925 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane przy nowym kościele. We wrześniu ks. Grochowina został przeniesiony do innej parafii, a prace budowlane kontynuował nowy proboszcz – ks. Augustyn Borek. Kościół konsekrował kard. Adolf Bertram 30 października 1927 roku. Dla parafii ważna jest data 27 czerwca 1959 roku, kiedy to ks. Henryk Grzondziel, proboszcz parafii św. Antoniego w latach 1931–35, został mianowany biskupem pomocniczym w Opolu. W 1968 roku poświęcono i zawieszono na wieży 3 nowe dzwony. W 1985 roku rozpoczęto budowę nowego domu katechetycznego, gdzie od 10 kwietnia 1993 roku swoją siedzibę ma Katolickie Radio Plus.