Polityka plików cookies
 
Czym są pliki "cookies"? 
 

Pliki "cookies" to małe pliki tekstowe rejestrujące aktywność Czytelników online. Pliki te nie zawierają żadnych informacji osobistych i tylko ułatwiają poruszanie się po witrynie oraz podejmowanie rozmaitych działań, ponieważ rozpoznają urządzenie Użytkownika i wyświetlają stronę dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Ich wyłączenie może spowodować błędne działanie strony oraz brak dostępu do niektórych funkcji. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób.

Jakiego rodzaju plików "cookie" są używane na stronie Diecezji Gliwickiej 

Sesyjne pliki cookie 
Pliki cookie pozwalające zapamiętać wybory dokonane przez Użytkownika i używane m.in. przy logowaniu. Pozostają na urządzeniu użytkownika do czasu wylogowania z serwisu lub zamknięcia przeglądarki. 

Pliki cookie służące do analiz 
Pliki cookie pozwalające zbierać dane związane ze sposobem korzystania z witryny internetowej, w tym treści klikane przez użytkownika podczas przeglądania witryny, i umożliwiające ulepszanie działania oraz struktury serwisu. 

Pliki cookie używane do targetowania 
Pliki cookie zapamiętujące informacje dotyczące korzystania z witryny internetowej, umożliwiające proponowanie  informacji dostosowanych do ich preferencji. 

Usuwanie plików "cookies" 
Każdy rodzaj przeglądarki oferuje możliwość blokowania i kasowania plików cookie. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookie można uzyskać, korzystając z poniższych linków.

 

Internet Explorer

Mozilla FireFox

Google Chrome

Safari

Opera

Polityka plików cookies - kliknij aby uzyskać więcej informacji
Ważne

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Gliwice

 

  Dekanat: Gliwice Śośnica
gliwice najswietszego serca pana jezusa  Adres:
44-100 Gliwice, ul. Franciszkańska 1
tel. 32/333-21-21 – parafia;
tel. 32/231-38-84 – klasztor
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.franciszkaniegliwice.pl

Gwardian/Przełożony wspólnoty:
O. Idzi Mirosław Wójcik OFM, mgr teologii, prowincjalny asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, redaktor „Głosu św. Franciszka”
ur. 20.09.1963, Zabrze, święc. 13.05.1989, Głubczyce

Proboszcz:
O. Tymoteusz Piotr Olsiński OFM
ur. 25.04.1972, Kłodzko, święc. 10.06.2000, Góra św. Anny, ust. 19.08.2012

Wikariusz:
O. Jordan Mateusz Staffa OFM
ur. 29.05.1985, Prudnik, święc. 19.05.2012, Wrocław, ust. 23.08.2012

Inni księża:
O. Romuald Krzysztof Trojnar OFM - duszpasterz
ur. 19.03.1961, Zabrze, święc. 11.06.1988, Zabrze, ust. 10.08.2012
O. Tobiasz Mariusz Fiećko OFM
ust. 01.07.2014

fr. Lotar Rafał Czora - katecheta

Brat zakonny:
Br. Juliusz Marian Reiman - zakrystianin, furtianin

Zgromadzenia zakonne:
Zakon Braci Mniejszych – OFM
44-100 Gliwice, ul. Franciszkańska 1,
tel. 32/231-38-84

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej – ABMV
44-100 Gliwice, ul. Jagiellońska 25,
tel. 32/231-51-29

Data poświęcenia kościoła parafialnego: 21.06.2009

Odpust w kościele parafialnym: Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wieczysta adoracja: 1 czerwca

Porządek Mszy św.:
w niedziele i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.30
w dni powszednie: 7.00, 17.30

Liczba mieszkańców: 6 293,
Liczba wiernych: 5 893

Ulice należące do parafii: Baildona, Odlewników, Św. Cecylii, Bł. Czesława, Franciszkańska, Gdańska, Hutnicza, Jagiellońska, Królowej Jadwigi, Św. Katarzyny, Królewskiej Tamy, Krzywa, Modrzejewskiej, Olszynki, Paulińska, W. Pola, Przewozowa, Robotnicza, Sportowa, Św. Stanisława Kostki, Szara, Św. Stanisława Szczepanowskiego, Zabrska.

Księgi metrykalne: Parafia prowadzi księgi chrztów, ślubów i zgonów od 1925 roku

Szkoły i przedszkola: Ewangelickie Towarzystwo Edukacyjne (Liceum, Gimnazjum), Szkoła Społeczna nr 1 (Liceum, Gimnazjum), Szkoła Podstawowa nr 36, Przedszkole nr 16, Przedszkole Niepubliczne „Irysek”

Z historii:
Ojcowie Franciszkanie założyli w Gliwicach klasztor przy kościele pw. Świętego Krzyża w 1608 roku (dziś rezydują tam Ojcowie Redemptoryści). Kres ich pracy położyła sekularyzacja w 1810 roku. W drugiej połowie XIX wieku podjęto działania w sprawie ponownego powrotu Franciszkanów do Gliwic, jednak bezskutecznie. Wtedy też klasztor oddano Ojcom Redemptorystom. Dopiero w 1923 roku ks. prałat Józef Jagło, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, poprosił Ojców Franciszkanów, aby osiedlili się na terenie jego parafii i pomogli w duszpasterstwie. Przy zbiegu ulic Franciszkańskiej i Hutniczej zakupiono posiadłość ze starymi zabudowaniami. W tym samym roku zbudowano prowizoryczny klasztor i z porestauracyjnej sali urządzono kaplicę pw. Serca Pana Jezusa. Następnie dobudowano prezbiterium, dwie zakrystie, kaplicę (do słuchania spowiedzi) oraz przedsionek. Kościół poświęcono 4.10.1924 roku, w uroczystość św. Franciszka z Asyżu. W protokole wizytacyjnym biskupa opolskiego Franciszka Jopa z dnia 6.10.1974 roku znajduje się notatka, że parafia została erygowana 15.03.1925 roku. Przed tą datą w dokumentach posługiwano się nazwą: lokalia pw. Serca Pana Jezusa. Od stycznia 1946 roku funkcjonował na terenie parafii, przy obecnej ul. Jagiellońskiej 19 (w byłym zborze staroewangelickim), rektorat pw. św. Jacka, prowadzony przez Księży Pallotynów z Warszawy. Dom Misyjny Księży Pallotynów usytuowano w poewangelickim budynku parafialnym przy ul. Jagiellońskiej 19a. Rektoratowi pw. św. Jacka zlecono prowadzenie duszpasterstwa akademickiego na terenie miasta Gliwice a ówczesnym Duszpasterzem Akademickim i jednocześnie rektorem kościoła oraz Domu Misyjnego był ks. Władysław Baumgart SAC. 24 czerwca 1948 roku Księża Pallotyni, z przyczyn niezależnych od Kościoła, musieli opuścić Gliwice. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku czyniono starania dotyczące budowy nowego kościoła parafialnego. W 1988 roku opracowano plan architektoniczny nowego kościoła i klasztoru, i w tym też roku przystąpiono do jego realizacji. Autorem projektu jest arch. Jerzy Witeczek. Obliczenia konstrukcyjne wykonał inż. Witold Doryk. Na kierownika budowy wybrano Krzysztofa Sawickiego z firmy Sawbud. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele sprawował biskup Gerard Kusz 22.11.2008 roku, przed Uroczystością Chrystusa Króla. Projekt wnętrza zlecono znanemu gliwickiemu artyście plastykowi – prof. Stanisławowi Słodowemu. Według jego projektu ołtarz, ambonę i chrzcielnicę wykonał kamieniarz Krystian Grzechac z Ciasnej. Na ścianie prezbiterium znajduje się scena figuralna przedstawiająca pielegrzymkę pokoleń do Serca Pana Jezusa. Profesor S. Słodowy za to przedstawienie nagrodzony został prestiżową nagrodą Grand Prix na festiwalu sztuki we Florencji. Kościół konsekrował biskup Gerard Kusz 21.06.2009 roku, w obecności biskupa pomocniczego diecezji Santa Cruz de la Sierra (Boliwia) – Stanisława Dowlaszewicza OFM Conv. W czasie tejże uroczystości śląska prowincja Ojców Franciszkanów pw. św. Jadwigi świętowała obchody 800-lecia zakonu Braci Mniejszych.