Polityka plików cookies
 
Czym są pliki "cookies"? 
 

Pliki "cookies" to małe pliki tekstowe rejestrujące aktywność Czytelników online. Pliki te nie zawierają żadnych informacji osobistych i tylko ułatwiają poruszanie się po witrynie oraz podejmowanie rozmaitych działań, ponieważ rozpoznają urządzenie Użytkownika i wyświetlają stronę dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Ich wyłączenie może spowodować błędne działanie strony oraz brak dostępu do niektórych funkcji. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób.

Jakiego rodzaju plików "cookie" są używane na stronie Diecezji Gliwickiej 

Sesyjne pliki cookie 
Pliki cookie pozwalające zapamiętać wybory dokonane przez Użytkownika i używane m.in. przy logowaniu. Pozostają na urządzeniu użytkownika do czasu wylogowania z serwisu lub zamknięcia przeglądarki. 

Pliki cookie służące do analiz 
Pliki cookie pozwalające zbierać dane związane ze sposobem korzystania z witryny internetowej, w tym treści klikane przez użytkownika podczas przeglądania witryny, i umożliwiające ulepszanie działania oraz struktury serwisu. 

Pliki cookie używane do targetowania 
Pliki cookie zapamiętujące informacje dotyczące korzystania z witryny internetowej, umożliwiające proponowanie  informacji dostosowanych do ich preferencji. 

Usuwanie plików "cookies" 
Każdy rodzaj przeglądarki oferuje możliwość blokowania i kasowania plików cookie. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookie można uzyskać, korzystając z poniższych linków.

 

Internet Explorer

Mozilla FireFox

Google Chrome

Safari

Opera

Polityka plików cookies - kliknij aby uzyskać więcej informacji
Ważne

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenie Wiernych Gliwice Sośnica

 

  Dekanat: Gliwice Śośnica
gliwice sosnica nmp wspomozenia wiernych  Adres:
44-103 Gliwice Sośnica, ul. Ks. Stabika 9
tel./fax 32/237-07-15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Proboszcz:
Ks. Sławomir Tomik, mgr teologii, wicedziekan dekanatu Gliwice Sośnica - ust. 17.10.2013-
ur. 10.05.1966, Ruda Śląska, święc. 20.06.1992, Opole, ust. 01.09.2005

Wikariusze:
Ks. Artur Pytel, mgr teologii, członek Rady Kapłańskiej, diecezjalny duszpasterz młodzieży; asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - ust. 01.10.2012, koordynator diecezjalny Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Gliwickiej - mian. 10.04.2014
ur. 20.02.1976, Wielowieś, święc. 02.06.2001, Gliwice, ust. 01 09 2014
Ks. Michał Wieczorek, mgr teologii
ur. 03.05.1988, Bytom, święc. 07.06.2014, Gliwice, ust. 01.09.2014
Ks. Łukasz Ornowski, mgr teologii
ur. 22.08.1985, Gliwice, święc. 11.06.2011, Gliwice, ust. 01.09.2011

Inny Ksiądz:
Ks. Franciszek Koenig, dr teologii, mgr muzykologii, członek Rady Kapłańskiej, referent kurialny ds. muzyki kościelnej, organów i organistów (muzyków kościelnych) diecezji gliwickiejadiunkt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, wykładowca w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia ur. 6.03.1966, Lubliniec, święc. 11.05.1991, Katowice, urlop naukowy od 01.09.2014 - studia (Niemcy)
Ks. Jarosław Zawadzki, mgr teologii
ur. 29.09.1966, Ruda Śląska, święc. 19.06.1993, Gliwice, ust. 01.08.2014

Zgromadzenia zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej – ABMV
44-103 Gliwice Sośnica, ul. Odrowążów 124
tel. 32/332-06-32 do 4;
fax 32/332-06-39

Data konsekracji kościoła parafialnego: 6.10.1929

Odpust w kościele parafialnym: 24 maja (najbliższa niedziela)

Wieczysta adoracja: 9 lipca

Porządek Mszy św.:
w niedziele i święta: (18.00), 7.00, 9.00, 11.00, 12.15, 16.00
w czasie letnim: (18.00), 7.00, 9.00, 11.00, 16.00
w dni powszednie: 7.00, 8.00, 18.00
III sobota miesiąca: 17.00 – Msza św. w języku niemieckim
w czasie letnim: 7.00, 18.00

Liczba mieszkańców: 9 147,
Liczba wiernych: 8 300

Ulice należące do parafii: Bema, Beskidzka, Bieszczadzka, Bracka, Chodźki, Cmentarna, Drzymały, Gankowa, Głogowska, Goduli, Gromadzka, Karpacka, Kasprowicza za wyjątkiem nr 41, 44 i 44a, Ks. Korczoka, Limanowskiego, Na Filarze, Nadbrzeżna, Niedurnego, Odrowążów, Poznańska, Pusta, Reja, Reymonta, Sikorskiego, Skarbnika, Sołtysia, Ks. Stabika, Staszica, Sudecka, Szczęść Boże, Sztygarska, Szybowa, Tatrzańska, Wawelska, Węglowa, Wielicka za wyjątkiem nr 48, 50 i 52, Zawodna, Związkowa,

Kaplica: pw. Matki Bożej Różańcowej w klasztorze Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej (ul. Odrowążów 124)

Księgi parafialne: Parafia prowadzi księgi chrztów, ślubów i zgonów od 1911 roku

Cmentarz: parafialny przy ul. Cmentarnej

Szkoły i przedszkola: Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych (Technikum nr8, Liceum Profilowane nr 8, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7), Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące. Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRwP, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 21

Z historii:
Pierwsze wzmianki o stałym duszpasterstwie w Sośnicy, prowadzonym przy małym kościółku pw. Serca Pana Jezusa, pochodzą z 1911 roku. Wtedy to wyodrębniono z parafii św. Andrzeja w Zabrzu lokalię w Sośnicy. Pierwszym duszpasterzem został ks. Amand Ballon. Szybki rozwój przemysłu sprawił, że liczba parafian już w 1928 roku przekroczyła 10 000. Stało się to powodem starań o budowę nowego kościoła, którą rozpoczęto w 1928 roku. Wkrótce proboszcz Ballon zmarł. Kolejnym proboszczem, a jednocześnie budowniczym kościoła, mianowany został ks. dr Antoni Korczok (zginął w Dachau 5 lutego 1941 roku). Konsekracja nowego kościoła odbyła się już 6 października 1929 roku. Stary kościół nosił wezwanie Serca Pana Jezusa, ale ponieważ w 1926 roku Sośnica została administracyjnie przyłączona do Gliwic, postanowiono zmienić wezwanie kościoła, gdyż w dekanacie gliwickim istniała już parafia Serca Pana Jezusa. Nowy kościół otrzymał więc wezwanie NMP Wspomożenie Wiernych. W 1936 roku zbudowano nowe probostwo. Po wybudowaniu w 1988 roku nowego domu katechetycznego, rok później rozebrano starą plebanię, w której do tej pory prowadzono katechizację. Rozbudowujące się nowe osiedle i wzrost liczby mieszkańców zrodziły potrzebę budowy nowego kościoła. Do prac przystąpiono w 1998 roku, a w 2003 roku nastąpił podział parafii.