generic cialis overnight canadian healthcare cialis cialis in usa cialis england is generic viagra real purchase viagra online without prescription to buy viagra how find cialis online

Polityka plików cookies
 
Czym są pliki "cookies"? 
 

Pliki "cookies" to małe pliki tekstowe rejestrujące aktywność Czytelników online. Pliki te nie zawierają żadnych informacji osobistych i tylko ułatwiają poruszanie się po witrynie oraz podejmowanie rozmaitych działań, ponieważ rozpoznają urządzenie Użytkownika i wyświetlają stronę dopasowaną do jego indywidualnych preferencji. Ich wyłączenie może spowodować błędne działanie strony oraz brak dostępu do niektórych funkcji. Nowe regulacje prawne obowiązujące od 23 marca 2013 r. zobowiązują nas do poinformowania Czytelników o tym w wyraźniejszy niż dotąd sposób.

Jakiego rodzaju plików "cookie" są używane na stronie Diecezji Gliwickiej 

Sesyjne pliki cookie 
Pliki cookie pozwalające zapamiętać wybory dokonane przez Użytkownika i używane m.in. przy logowaniu. Pozostają na urządzeniu użytkownika do czasu wylogowania z serwisu lub zamknięcia przeglądarki. 

Pliki cookie służące do analiz 
Pliki cookie pozwalające zbierać dane związane ze sposobem korzystania z witryny internetowej, w tym treści klikane przez użytkownika podczas przeglądania witryny, i umożliwiające ulepszanie działania oraz struktury serwisu. 

Pliki cookie używane do targetowania 
Pliki cookie zapamiętujące informacje dotyczące korzystania z witryny internetowej, umożliwiające proponowanie  informacji dostosowanych do ich preferencji. 

Usuwanie plików "cookies" 
Każdy rodzaj przeglądarki oferuje możliwość blokowania i kasowania plików cookie. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookie można uzyskać, korzystając z poniższych linków.

 

Internet Explorer

Mozilla FireFox

Google Chrome

Safari

Opera

Polityka plików cookies - kliknij aby uzyskać więcej informacji
Ważne

Parafia św. Michała Archanioła Bytom Sucha Góra

 

  Dekanat: Żyglin
bytom sucha gora sw. michala archaniola  Adres:
41-935 Bytom Sucha Góra, ul. Ks. P. Jaskółki 1
tel. 32/280-11-66; 32/281-00-32
fax. 32/2810033
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proboszcz:
Ks. Rajmund Brol, dr teologii, dziekan dekanatu Żyglin II kadencja - ust. 14.09.2012, sędzia Sądu Biskupiego Diecezji Gliwickiej, sędzia Sądu Biskupiego Diecezji Gliwickiej
ur. 07.06.1959, Chorzów, święc. 31.01.1987, Katowice, ust. 01.09.2001

Wikariusze:
Ks. Norbert Biadacz, mgr teologii
ur. 09.07.1971, Gliwice, święc. 17.05.1997, Gliwice, ust. 29.08.2010

Ks. Grzegorz Rajs, mgr teologii
ur. 29.10.1980, Zabrze, święc. 10.05.2008, Gliwice, ust. 01.09.2011

Inny ksiądz:
Ks. Rudolf Solik, dziekan, emeryt, kapłan archidiecezji katowickiej
ur. 20.09.1934, Bytom, święc. 20.06.1960, Katowice

Data konsekracji kościoła parafialnego: 1.11.1959

Odpust w kościele parafialnym: 29 września (najbliższa niedziela)

Wieczysta adoracja: 7 września

Porządek Mszy św.:
w niedziele i święta: (18.00), 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.00, 17.00
w dni powszednie: 8.00, 18.00
w piątki: 16.30 – Msza św. szkolna

Liczba mieszkańców: 12 300,
Liczba wiernych: 12 000

Ulice należące do parafii: 9 Maja, 11 Listopada, Blachówka, Długa, Drzewna, Galmanowa, Górnicza, Gwarków Tarnogórskich, Herdry, Holeczków, Jagodowa, Ks. P. Jaskółki, W. Kadłubka, Kawki, Kokota, Komisji Edukacji Narodowej, Korczaka, Lazarówka, Legnicka, Łokietka, Łukowa, Malinowa, Miła, Myśliwska, Narutowicza, Niepodległości, Obrońców Westerplatte, Okólna, Partyzantów, Pl. Pokoju, Pl. Powstańców Śląskich, Polna, Poniatowskiego, Prywatna, Segiet, Ks. Skargi, Skwer Modrzejewskiej, Skwer na Stroszku, Skwer Osiedlowy, Skwer Zelwerowicza, Spółdzielców, Strzelców Bytomskich, Rydza-Śmigłego, Tetmajera, Tysiąclecia, Wiejska, Wodczaka, Wojciechowskiego, Ks. Prymasa Wyszyńskiego

Księgi metrykalne: Parafia prowadzi księgi chrztów od 1951 roku, ślubów i zgonów od 1952 roku

Cmentarz: parafialny przy ul. 9 Maja

Szkoły i przedszkola: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 (Liceum Ogólnokształcące nr 9, Gimnazjum nr 12, Szkoła Podstawowa nr 37), Gimnazjum nr 11, Szkoła Podstawowa nr 23, Szkoła Podstawowa nr 38, Przedszkole nr 51, Przedszkole nr 52, Przedszkole nr 56

Z historii:
Górnicza osada Sucha Góra należała dawniej do powiatu tarnogórskiego, a od 1975 roku stanowi jedną z dzielnic Bytomia. Od powstania Sucha Góra należała do parafii w Radzionkowie, za wyjątkiem dzisiejszych ulic – dawniejszych kolonii – Blechowka, Lazarówka i Segiet (Segeth), które należały do parafii w Reptach, a później do parafii w Bobrownikach. Już w 1938 roku proboszcz parafii radzionkowskiej, ks. Józef Knosała, zamierzał doprowadzić do usamodzielnienia Suchej Góry jako nowej placówki duszpasterskiej. W 1943 roku kuria diecezjalna w Katowicach wyraziła zgodę na odprawienie w Suchej Górze czterech Mszy św. w ciągu roku, w usytuowanej u zbiegu ulic Strzelców Bytomskich i Niepodległości przydrożnej kaplicy. Ks. Knosała, dążąc do usamodzielnienia się Suchej Góry, zakupił odpowiednią parcelę, z przeznaczeniem na przyszły cmentarz. W styczniu 1945 roku pogrzebano na niej kilka ofiar wojny, dając tym samym początek obecnemu cmentarzowi. Do planów powstania nowej jednostki duszpasterskiej powrócono po wojnie. W 1950 roku wiosce przydzielono osobnego duszpasterza – ks. Pawła Jaskółkę, który jako wikariusz radzionkowskiej parafii rozpoczął starania o budowę kościoła tymczasowego oraz o wyznaczenie terenu pod budowę kościoła. Za kaplicę służyło prowizoryczne pomieszczenie zaadaptowane w 1949 roku ze stodoły należącej do rodziny państwa Bartoszków, przy dzisiejszym skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Partyzantów. Tymczasowa kaplica o wymiarach 16 x 6 m mogła pomieścić około 450 wiernych. Pierwsze nabożeństwo w kaplicy sprawowano 1 listopada 1950 roku.  Mimo nieprzychylnego stanowiska władz świeckich, 1 sierpnia 1951 roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Na wyraźny nakaz władz rządowych budowę przerwano 13 sierpnia 1951 roku. Mimo tego 30 września 1951 roku biskup katowicki Stanisław Adamski sprawował na placu kościelnym Mszę św. polową, w czasie której poświęcił kamień węgielny pod budowę. 27 października 1951 roku kapituła katedralna diecezji katowickiej wyraziła zgodę na utworzenie nowej, samodzielnej placówki duszpasterskiej w Suchej Górze. Następstwem tej decyzji było utworzenie 8 stycznia 1952 roku kuracji pw. św. Michała Archanioła (dekret wszedł w życie 1.02.1952 roku). Po odwilży gomułkowskiej, w styczniu 1957 roku, ponownie rozpoczęto prace budowlane. Projekt kościoła wykonał architekt Jacek Olpiński z Zabrza. Nową świątynię pw. św. Michała Archanioła poświęcił 1 listopada 1959 roku biskup pomocniczy Juliusz Bieniek. Dekretem biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego z dnia 20 grudnia 1957 roku suchogórska kuracja została podniesiona do rangi parafii. Na pierwszego proboszcza wyznaczono budowniczego kościoła i plebanii – ks. Pawła Jaskółkę (proboszcz parafii w latach 1957-1979, zmarł w 1992 roku). Drugi proboszcz parafii, ks. Herbert Jeziorski, patronował budowie wieży kościelnej, domu katechetycznego i domu przedpogrzebowego. Uregulował również sprawy związane z własnością ziem należących do parafii, czego nie mógł uzyskać poprzedni proboszcz z powodu nieprzychylności władz komunistycznych. Od sierpnia 2001 roku proboszczem parafii jest ks. Rajmund Brol. Z jego inicjatywy na jubileusz 50-lecia poświęcenia świątyni odnowiono wnętrze (nowa mozaika św. Michała Archanioła, nowy ołtarz, posadzka i ławki) oraz zamontowano nowe organy. Odnowiono także kaplicę przedpogrzebową i kaplicę św. Barbary.